Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Romatizma BelirtileriRomatizma Belirtileri ve Tedavisi

Ekler ve kasların her türlü hastalığı romatizmanın inceleme alanına girer ve iki adet çeşit romatizma vardır. İltihaplı romatizma ; sabah uyandığın zaman ağrı olan ve gün içinde hareketle ağrıların geçmesidir. İkincisi mekanik romatizma; iltihapla hiç bir ilgisi yoktur bu iltihaplı romatizmaya göre tam terstir. Sabah kalktığınızda hiç bir ağrı sızı olmaz gün için de hareketle bu ağrılar ortaya çıkar. İltihaplı romatizmalar genellikle genetiktir. Genç yaşta ortaya çıkabilir. Mekanik romatizma genelde 60 yaşından sonra ortaya çıkar.

Romatizma Nedir?

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı romatizmanın en belirgin belirtileri;

– Ağrıdan önce halsizlik ve yolsuzluk görülmektedir

– Sabah saatlerinde eklem ağrıları görülmektedir. ( el bilekleri, ayak bilekleri, dirseklerde, dizlerde) hareket ettikçe bu ağrılar geçmektedir.

– Öğleden sonra şiddetli yorgunluk görülmektedir.

– Yüksek ateş görülebilmektedir.

– Bulanık Görme olabilir

– Şişlik görülebilir

Mekanik Romatizma hastalığının belirtileri ;

Sabah kalktığınızda ağrınız yoktur. Halsizlik ve yorgunluk görünmez. Eklemlerin kullanımından sonra akşamları ağrılarınız başlar.

– Akşam ağrılarınız başlar

– Nefes alıp vermekte zorluk

– Yan ağrıları

– Böbrek hastalıklarına bağlı tansiyon

-İdrar tahlilinde protein çıkması

-Deri sorunları ( dökülme, kuruma )

Romatizma Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

İltihaplı romatizma hastası olanların mümkün olduğu kadar dinlenmeli, uyku saatine ve yemek saatine dikkat etmeli açıkcası hijyenik düzenli bir yaşam kurmalıdır. Stresten uzak kalmak gerekir. Mekanik romatizma hastaları ise doktor kontrolünü aksatmamalı, ilaçlarını kullanmalı ve stresten uzak durmalıdırlar. Kilosuna dikkat etmelidirler.

Romatizma Nedenleri Nedir?

Mekanik Romatizmanın nedenlerinin başı şişmanlıktır. Diğer bir neden ise bir eklemi fazla kullanmak ve hareket ettirmektir. Mesela diz de görülen bir romatizma fazla yük taşımaktan olabilir. İltihaplı Romatizma ise mikrobik olabilir. Genetik olabilir ve nedensiz de iltihapı romatizma görülebilir. İklimsel faktörler olabilir. Rutubetli bir ortamda yaşamakta romatizma nedeni olabilir.

Ağrılarımız Neden artar?

Mekanik romatizma şişmanlık başlıca nedendir. Stres, az dinlenmek, çok yorulmakta nedenler arasındadır. İltihaplı romatizmalarda ise az uyumak, dengesiz beslenmek, yemek saatlerine dikkat etmemek, doktor kontrollerini ihmal etmek, ilaçlarını kullanmamak, stres ve üzüntüde ağrıların artmasına neden olur. Menepoz ise ağrıları artırtmak değil de kemik erimesini artırır. Bu yüzden romatizmalı hastaların menepoz döneminde önlem alması gerekir.

Romatizma Tedavisi

Romatizma tedavisinde erken teşhis ve tanının konulması önemlidir. Akut ve kronikleşmiş romatizmanın tedavisi mümkündür fakat tamamen iyileşmesi beklenmez. Sadece ilerlemesi engellenebilir. Bunun için bir takım ilaçlar ve fizik tedavi gerekebilir. Bu tip hastalara ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar ve bir takım vitaminler verilmektedir. Sakat kalmış eklem bozukluğu hastalara ameliyat uygulanabilir.

Benzer Konular

Kategori : Eklem ve Kemik Hastalıkları, Hastalıklar, Sağlık
Etiketler :Yorum Yazın

Mesajınız
Copyright © 2016 Hastalık Belirtileri. Xhtml | Css

Sağlık ve Tıp