Polen Alerjisi – Bahar Alerjisi Belirtileri

Polen Alerjisi - Bahar AlerjisiPolen Alerjisi – Bahar Alerjisi Belirtileri

Polen alerjileri, polenin vücudumuza giren solunum yollarında daha çok problem yaratırlar. Daha çok saman nezlesi olarak belirti göstermektedir, üst üste hapşırma atakları, üst üste hapşırma görülmektedir, gözlerde, burunda, genizde ve damakta kaşıntı olur. Burunda akıntı meydana gelir.

Polen Alerjisi nedir?

Polen alerjisi bitkilerin üreme organlarından, erkek üreme organı olan bir maddedir polen. Alerjiye yatkın olan kişilerde reaksiyonlar yaparak bazı alerjik hastalıkların görülmesine sebep olur. Polen mevsiminde olur. Bu ilkbaharın başından sonbaharın bitimine denk gelmektedir. Tabi bu bölgesel farklılıklarda gösterir. Bazı sıcak bölgelerde yıl boyu sürebilmektedir. Polenler ilk baharın başından yazın başına kadar ağaçlardan yayılır. Yazın başından, yaz sonuna kadar çayır çimen polenleri görülmektedir. Yaz sonundan sonbahar sonuna kadar yabani ot polenleri görülmektedir. Hastaların hangi dönemde hastalığının artışına göre hangisine alerjisi varortaya çıkar. Bazı deri kızarıkları görülebilir. Gözlerde sulanma, hapşırma, nezle şeklinde görülmektedir.

Polen Alerjisi Tanısı

Tanısı, özellikle hastanın öyküsü dinlenmektedir. Polen mevsiminde hastanın durumuna göre ayırt edilebilmektedir. Alerji testi yapılmaktadır. Alerji testi ciltten ve kandan yapılabilmektedir.

Polen Alerjisinden Nasıl Korunuruz

Polen alerjisinden korunmanın yolları, polen mevsiminde piknik vs. gitmemek gerekir. Bulunduğunuz iş yeri ve evlerde pencere açmamak, polen filtresi olan klimalar tercih edilmelidir. Bunlarda yetmez ise ilaç tedavisi ve aşı tedavisi uygulanmalıdır. Dışarıdan eve gelindiğinde eller ve yüz güzelce yıkanmalıdır. Ayakkabılarınız eve sokulmamalıdır. Evdeki halı ve kilimler haftada 2-3 kez süpürülmeli ve yatak çarşafı ve yastık kılıflarınız düzenli bir şekilde değiştirilmelidir.

Polen Alerjisinde Hangi Testler Uygulanmaktadır

Alerji testleri gerek cilt gerekse kanda tüp içerisinden bakılabilmektedir. E tipi antikorları tespit ederek polene karşı olanlar tespit edilir. Cilt içerisine e tipi antikor var mı kontrol edilir. Bu işlem cilti iğne ile delerek yapılmaktadır.

Nasıl Tedavi uygulanmaktadır

Polen alerjisinde korunma dışında ilaç tedavisi de mevcuttur. Genelde saman nezlesi ilaçları tercih edilebilir. Gerek göz için gerek burun için kullanılan antismitanik ağızdan alınan ilaçlar, gerekirse sprey şeklinde ilaçlar vardır. Bu hastalarda inalasyon dediğimiz yöntemle de tedavi uygulanmaktadır. Aşı tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yaş küçüldükçe başarı artmaktadır. %60-70 lerde bir başarı sağlanmaktadır. Hastalık tamamen ortadan kalkmaz fakat ilaç kullanımı ciddi şekilde azaltılabilir.

Benzer Konular

Kategori : Hastalıklar, Kulak-Burun-Boğaz, Sağlık
Etiketler : ,Yorum Yazın

Mesajınız
Copyright © 2016 Hastalık Belirtileri. Xhtml | Css

Sağlık ve Tıp