Ağrı Kesici Kullanımı

Ağrı Kesici KullanımıAğrı Kesici Kullanımı

Ağrı Kesici Ne Zaman Alınmalıdır?

Genel olarak bütün ilaçları yatmadan önce almak doğru değildir. Çünkü yatmadan önce aldığınız ilaçların emilmesinde zorlama oluyor. Çünkü yattığınızda vucüt yatay pozisyonda olduğu için emilme de zorlanma olabiliyor. İlaç alırken dik pozisyonunda yatmadan bir kaç saat önce almak doğru bir kullanımdır.

Her ağrıda ağrı kesici kullanmak yanlıştır. Karın, bel gibi bölgelerde daha önce görmediğiniz ilk kez hissettiğiniz ağrılarda ağrı kesici kullanmak yanlıştır. Çünkü ağrı kesici ile maskelenen bu ağrı hastalığınızın teşhisini güçlendirir. Ciddi bir problem olabilir. Böbrek taşı düşürme, apandist patlaması gibi bir problemi ağrı kesici ile maskelemek yanlış olur. Bu yüzden ağrı kesici alırken bile doktorunuza başvurmanız doğru bir işlemdir.

Ağrı Kesiciyi Hangi Sıklıkla Kullanabiliriz?

Günde 3-4 defa kullanabilirsiniz. En az 6-8 saat ara ile kullanılabilir. Ağrı var olduğu sürece bile üst üste ağrı kesici kullanmak çok sakıncalıdır. Ağrı kesildikten sonra ağrı kesici kullanmanıza gerek yoktur. Tekrar ağrım olmasın diye tekrar ağrı kesici almayınız.

Ağrı Kesici Alkol ile Birlikte Alınır mı?

Ağrı kesici ile alkol almak iyi değildir. Alkol mide bağırsak sisteminizi son derece tahriş eden etki eden bir maddedir. Ağrı kesici ile birlikte aldığınızda mide ve bağırsak sisteminde hasar oluşacaktır. Diğer tarafdan bazı ilaçların emisyonu değişebilir. Karaciğer ve böbreğiniz zarar görebilir. Fakat alkol ile birlikte bir kez iki kez ağrı kesici aldım çok zararı olur mu diye düşünmeyin. Öyle kalıcı bir hasar yaşamazsınız. Fakat çok sık alkol ile birlikte ağrı kesici almanız zarar vermektedir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Pek çok ağrı kesicinin ortak özelliği mide ve bağırsak sistemine zarar vermesidir. Karaciğere zarar veren ağrı kesicinin karaciğer hastası olan insanlarda kullanılması son derece zararlıdır. Örnek astım hastalarında aspirin kullanılması gibi bazı ağrı kesicilerin astım hastalarında kullanılması astım krizine yol açarak tehlikeli olabilmektedir.

Ağrı Kesicinin Zararları varmıdır?

Sık kullanmak tabiki zararlıdır. Mide ve bağırsak sistemine verdiği zarar herkes tarafından bilinmektedir. Böbrek haraleti yapabilmektedir. Uzun dönemlerde karaciğere zarar verebilir ve sebepsiz ağrı kesici kullanımı zarar verebilir.

Her ağrı kesiciyi her ağrı kesiciyi kullanmak doğru değildir. Örneğin mide ağrısına farklı bir ağrı kesici verilmektedir. Baş ağrısına farklı bir ağrı kesici iyi gelmektedir. Ağrı kesiciler ağrının şiddetine ve bölgesine göre değişmektedir. Mide rahatsızlıklarında ağrı kesici pek kullanılmaz. Ağrı kesicinin dozu önemlidir. Doktorunuzun önerdiğiniz dozda kullanmak önemlidir. Fakat ağrı kesicilerin ağrılarınızın azalmadığını düşünürseniz bir miktar dozu artırmanızda sakınca yoktur.

Hamileler Ağrı Kesici Kullanabilir mi?

Ağrı kesici kullanımı hamilelere önerilmez. Aslında hiç ilaç kullanmaması gerekir. Fakat kullanmak zorunda ise doktoruna danışarak kullanması gerekidir. Örneğin migren ise ağrı kesici kullanmak gerekir bunun ismini biz burdan vermiyoruz çünkü doktorunuza danışmadan kullanım olabilir ve suçlu duruma düşme ihtimallerimiz olabilir. Bu yüzden ne olursa olsun doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Özellikle hamileliğinizin ilk 3 ayında bu çok çok önemli olmaktadır.

Benzer Konular

Kategori : İlaç Kullanımı, Sağlık
Etiketler :Yorum Yazın

Mesajınız
Copyright © 2016 Hastalık Belirtileri. Xhtml | Css

Sağlık ve Tıp